КОСА — ДІВОЧА КРАСА

коса

Що стосується традиції заплітати косу, то існувала різниця між тим, як це робили на Ліво- та Правобережжі України. На Лівобережжі в будні дівчата робили прямий проділ, розчісували волосся на обидві сторони і заплітали дві коси. Заплетеними Косами обвивали голову у вигляді вінка. У недільні ж дні і в свято заплітали одну косу, вплітаючи в неї кілька кольорових стрічок. На Правобережжі в будні дівчата також обвивали голову косами, а в недільні дні і в свята заплітали не одну, а дві коси, пускали їх вздовж спини, але без стрічок.

Коса та етнічні зачіски

На Київщині та частково на Чернігівщині в святкові дні робили зачіски двох видів: «в зав’язки» і «колокілки». При оформленні цих зачісок була потрібна стороння допомога. Зазвичай дівчата збиралися в суботній вечір або напередодні великих свят, мили волосся і заплітали один одному «зав’язки» і «колокiлки».

«Зав’язки» виконувалися в такий спосіб: волосся ділили на дві сторони прямим проділом, потім над чолом відокремлювали частини волосся перпендикулярно проділу (поперек) і виділяли попереду два пасма для «начісування». З потилиці пасма зачісували вгору і на маківці зав’язували разом одним «кісником». Після цього волосся знову ділили навпіл і плели з них коси. У кінчики кіс вплітали довгі «кiсники». Потім передні пасма розчісували, згинали їх на скронях, направляли за вуха і підкладали під коси. Подібну зачіску робили також на Херсонщині, в Східному Поділлі, Поліссі, але вона називалася по-іншому — «начісування».

«Колокілки» робили в такий спосіб: волосся розділяли, зав’язували і укладали у вигляді зв’язок. Різниця була і в самому плетінні кіс, і в проділі «начісування». Щоб заплести «колокілки», пасмо волосся, призначене для коси, поділяли на три частини: дві однакові, третя — дуже тонка. Тонким пасмом почергово обвивали дві перші, так що утворена коса мала по середині поглиблення. На її кінці кріпили стрічку. Над чолом волосся маленькими частинами захоплювали гребнем і перекидали з одного боку на інший. В результаті виходив не прямий проділ, а «зиг-заг».

Цікавою була зачіска «Дрібниці» ( «дрібушки»). Волосся заплітали в тонкі кіски. Плетіння кісок іноді починали біля самої голови в три пасма, поступово збільшуючи кількість пасом від шести до двадцяти чотирьох. На Полтавщині та Київщині «дрібушками» заплітали волосся жінки в перший рік після весілля. На Закарпатті дівчата запліталися в одну косу, а попереду напускали волосся на кути чола — «начісування». Нижні частини «начосом» заплітали в «дрібниці», оформляючи зачіску як орнамент. В Галичині дівчата заплітали волосся в чотири коси. Дві передні плели близько скронь, а на потилиці розподіляли дві коси на кілька дрібних «дрібниць». Їх укладали навколо голови вінком, а одну кіску перекидали через голову.

На Бойківщині і Гуцульщині для прикраси волосся дівчини використовували «уплітки» — сплетіння у вигляді кіс, гарусні (скручені вовняні) нитки червоного кольору. Вони впліталися в коси і в кінці об’єднувалися в однин великий пензлик, який звивався майже до землі. Гуцулки прикрашали свої «уплітки» мідними бляшками або декоративними ґудзиками. Найчастіше «уплітки» укладали навколо голови кілька разів у вигляді вінця. Одні дівчата на Бойківщині збирали волосся на потилиці у вузол («куца курка»), інші стригли волосся з боків над вухами.

Вінкообразні зачіски часто прикрашали мушлями, риб’ячими зубами або різнокольоровими «бовтицями» — штучним волоссям з червоної нитки, переплетеними блискучими ґудзиками. Під «бовтицями» дівчата кріпили кольорові нитки, які обвивали навколо голови і зав’язували ззаду. Додавали ще «волички», випускаючи їх на плечі як стрічки. Такі зачіски чаші зустрічалися у гуцулок.

У Закарпатті ділили волосся на дві частини, ретельно пригладжували і заплітали над вухами в дві коси, вплітаючи в них прикраси з бісеру або різнокольорові стрічки. Згодом волосся укладали нижче проділу хвилями, заплітали від скронь в дві коси, перев’язували на потилиці широкою шовковою стрічкою і з’єднували в одну косу. В якості прикрас використовувалися монетки, «китиці».

На Полтавщині і Чернігівщині зустрічалися зачіски з «дрiбниць»: з двох кіс на скронях і однієї на потилиці, які переплітали хрестом. На Черкащині робили зачіски з шести кіс: з одного боку від прямого проділу по три коси. Над чолом зав’язували стрічку і гарували в волосся синій або зелений гребінь. Можна було зустріти і грубу косу, в яку вплітали червоні шнурки — «кісники». Косу укладали навколо голови «калачиком». Подібну зачіску носили і на Полтавщині.

На Херсонщині дівчата прикрашали косу трьома гребнями: по одному гребню гарували на скронях, а третій — на потилиці. Попереду волосся піднімали над гребнями невисокими валиками — «ріжками». В кінець коси вплітали стрічку і зав’язували її бантом.

Повсюдно в Україні косу заплітали не тільки в три пасма, а й в чотири, шість, вісім пасом — «попліток». Особливо таке плетіння любили дівчата на Житомирщині. На Бойківщині дівчата прикрашали заплетену косу не тільки стрічками, але і «китицями» з пір’я павича або квітами. Над чолом робили дрібні кучері — «мушки» ( «мухи»). Також подовжували волосся «уплітками» з червоної пряжі.

Зачіска у жінки гуцула

Гуцулки любили подовжувати свої коси. Вони укладали коси вінком на потилиці, до них кріпили пасмо червоної пряжі, а зверху на коси — кульки з ниток і квіти — «чiчки». Стрічки прикрашали дрібним бісером — «чердани». В Покутті дівчата закладали на потилиці «закладенці» з кіс, прикрашали червоною вовняною «упліткою». На закладені коси накладали високу стрічку — «золотий гальон», на неї пришивали 10 — 17 «китиць», з пір’я селезня. До них знизу кріпили невелику кульку з вовняних ниток. Попереду волосся обрізали рівно, робили чубок, пригладжували його і навіть змащували олією. На чубок накладали стрічку, до якої пришивали по горизонталі кілька вузьких стрічок. Вище цієї стрічки надягали «гердан». Вуха закривали кульками — «завушниками» з гусячого пуху, покритого воском з позолотою. До вух кріпили «ковтики», а до них-стрічку.

Дуже незвичайна зачіска зустрічалася у лемків. Волосся розділяли прямим проділом, прикривали вуха. Гарячим предметом робили з боків на волоссі «валочки», між ними кріпили квіти. У дві коси вплітали стрічку і укладали таким чином, що утворювалося два ряди покладених хрестом кіс. Крім стрічок в косу вплітали низки коралів. Попереду, з двох сторін, опускали загорнуті стрічки — «засівки».

На Буковині дівчата заплітали на тім’ї маленьку косичку і з’єднували її з грубою косою на потилиці. Кінець коси вплітали стрічку. Вінкообразні зачіски прикрашали стрічками — «кодами», які кріпили до сорочки ззаду.

В Центральній Україні по буднях дівчата заплітали волосся в дві коси, які укладали навколо голови, підв’язуючи хустку таким чином, щоб тім’я залишалося відкритим. Зачіска називалася «Соняшник» або «В кільце«. Подібну зачіску робили і в Західній Волині. Тут була помічена також зачіска, в якій дівчата не заплітали коси, а розпущене волосся зав’язували на потилиці стрічкою, оформляючи красивий бант. Ще одна зачіска волинянок не залишилася без уваги етнографів: з шести пасом робили по дві коси, вплітаючи в кожну червону стрічку. Коси укладали вінком. Під ними попередньо прив’язували більше десяти різнокольорових стрічок, а на потилиці, вище стрічок, вплітали квіти. Плели також косу на тім’ї, яку підплітали до трьох-чотирьох на потилиці, прикрашаючи їх «кісниками». Подібну зачіску носили і подолянки.

В Галичині до заплетеною коси кріпили на потилиці багато вузьких стрічок у формі віяла. На Слобожанщині частіше зустрічалися зачіски з «начосом» над вухами, з «дрібницями». Коси укладали на потилиці, прикрашали квітами.

З вищесказаного ясно, що традиція заплітати косу в Україні була красива і досить різноманітна.


----- Это может пригодиться :)-----
---- ☟ ----


☏ +38 (067) 708 05 74

звоните или укажите свои данные

  ×
  Online занятия

   ×
   ☏ +38 (067) 708 05 74

   звоните сейчас или напишите Ваш запрос


    ×